Вдячний єврокомісару з оборони Андрюсу Кубілюсу за зібрання високої групи з безпеки в Брюсселі. Кубілюс чітко визначив, що треба робити для України, і оприлюднив позицію ЄС у Financial Times. Розпочав свою доповідь з інформації про ракетно-дронову атаку на Україну, яка очікується в наступні 24–48 годин. Це є відповіддю путіна на пусті розмови про переговори і про те, хто буде представляти ЄС на них. Але були так звані переговори зі США, і вони закінчилися, не розпочавшись.Перше. Виробництво і постачання систем протиповітряної оборони та отримання Україною допомоги для виробництва власної далекобійної зброї і балістичних ракет – топ-пріоритет. ЄС дав для цього чимало, проте слід усвідомити, що цього недостатньо. Саме тому генеральний секретар НАТО Марк Рютте запропонував виділяти 0,25% ВВП країн-членів Альянсу на оборону, і це рішення потребує ухвалення в тій чи іншій формі.Друге. Європейський оборонний союз стане справжньою силою тільки з Україною. Це визнають усі. Як і те, що це є ще одним суттєвим аргументом для членства України в ЄС.Третє. Щодо членства в ЄС. Позиція однозначна – повноправне членство. Тому очікуємо відкриття першого переговорного кластера (Орбана, який блокував, немає – будемо бачити, чи новий не з’явиться). Щодо пропозиції канцлера Німеччини Фрідріха Мерца – вважаю, що з нею треба працювати. І серйозно працювати. До моменту повноправного членства отримати всі можливі інструменти впливу. Треба зайти в кімнату, де приймаються рішення ЄС. Вже зайти, доки політичний ландшафт в ЄС це дозволяє.
Путін не шукає миру. Він шукає паузу.Кремль не зацікавлений у реальних переговорах. Для путіна будь-яка дипломатія – це інструмент затягування часу, тиску на Захід і спроба послабити єдність Європи.Не варто недооцінювати цього воєнного злочинця. Він не дурень. Він – агент кдб, який десятиліттями працював із маніпуляціями, страхом і слабкістю своїх опонентів. Путін завжди перевіряє: перед ним сильний партнер чи той, кого можна переграти.Саме тому питання сьогодні не в тому, хто буде потенційним перемовником від ЄС. Питання в іншому: чи здатна Європа говорити з росією мовою сили та єдності.Сьогодні росія посилює погрози країнам ЄС і НАТО, бо програє війну. Кремль намагається залякати європейські суспільства, щоб послабити підтримку України. Але безпека Європи напряму залежить від нашої перемоги.Путін не готовий до компромісів. Він готовий прийняти лише капітуляцію України, а фактично — і капітуляцію Європи. І це повинні усвідомити всі наші партнери. Європа буде в безпеці лише тоді, коли Україна виграє цю війну.https://youtu.be/EeUbf6HnjhY
З усією повагою до численних експертних думок щодо очікуваних подальших атак росії. Теза про те, що ворог намагається нас залякати – мабуть, найпоширеніша і найочевидніша.Але правда набагато жорсткіша: путін хоче нас не залякати. Він хоче нас убити. Його плани щодо знищення України залишаються незмінними роками.Провал у війні проти нашої держави став для путіна та його нацистсько-рашистської кліки прямою фізичною та політичною загрозою. Саме тому кремлівський диктатор не бачить для себе іншого виходу, окрім ескалації.У його мафіозній країні під керівництвом кдб сьогодні все працює проти нього. Цивільна економіка повністю провалена. Вона вже стала могилою для будь-яких російських перспектив на десятиліття вперед. Внутрішня політика тріщить по швах. Навіть зазомбований натовп починає усвідомлювати, що «цар не справжній». Геополітика перетворилася на фіаско. Китай фактично приєднав до себе росію, а решта її «союзників» – Іран, Венесуела, Сирія та залишки СНД – це компанія, яку путін здав, наче совєтську склотару.Натомість по всій росії вже поширюється сморід трупної гнилі її імперського режиму.Путін завжди програвав Україні. Він програв нам у 2004-му, програв у 2014-му і остаточно програв у 2022-му.Ми зобов’язані виграти цю війну. Але виграти не через ілюзію самозаспокоєння, а через повну мобілізацію всіх наших сил, залізну стійкість та абсолютну віру в нашу Перемогу.
Путін через ушакова заявив, що росія виходить із переговорів з Україною та США, доки Україна не погодиться віддати свої території. У відповідь Трамп через Рубіо заявив, що США як посередник не мають наміру витрачати час на переговори без результату.По-перше, неможливо вийти з переговорів, яких фактично не було. Але цілком можна оголосити про завершення спеціальної переговорної операції кдбшника путіна. Саме це, схоже, і сталося.Частину цілей цієї операції росія досягла:– втягнула США у процес;– демонструвала США образ росії як “партнера”;– відтермінувала санкції;– не допустила нового пакета допомоги Україні з боку США;– сіяла розбрат між США та ЄС;– намагалася відсунути Європу від переговорів щодо найжахливішої війни на європейському континенті з часів Другої світової;– і, зрештою, отримала зустріч на Алясці – з духами Анкоріджа та його домовленостей.Основної мети росія не досягла: змусити Україну капітулювати під тиском адміністрації США.США очікувано не змогли завершити дев’яту війну росії проти України ні за 24 години, ні за 16 місяців.Роль посередника є прийнятною для росії, але неприйнятною для тих, хто справді прагне реального і довготривалого миру в Україні.Натомість роль лідера, який захищає насамперед власні інтереси національної безпеки США через захист міжнародного права – яке поки що існує хоча б на папері – і через примушення росії, як і будь-якого іншого агресора, до миру, є для Сполучених Штатів єдино правильною.Лідер не умиротворює агресора і не тисне на жертву. Лідер тисне на агресора і приносить справедливий мир жертві.США разом із ЄС можуть стати такими лідерами.Лише тоді почнуться справжні, а не уявні переговори. І лише тоді ця війна буде завершена, а інші війни – відвернуті.
Завершився 18-й Київський Безпековий Форум у Києві. Два дні відвертої розмови про те, що сьогодні визначає майбутнє України і всього вільного світу: перемогу у війні, зброю, гарантії безпеки, НАТО, Європейський Союз, ядерну безпеку, стійкість держави, міст та енергетики. Цьогорічна тема Форуму – "Морок чи світанок: чи є світло попереду?" Для України це не абстрактне питання. Світло попереду є тоді, коли за словами стоять рішення. Коли солідарність має силу. Коли підтримка вимірюється зброєю, фінансами, санкціями, політичною волею і чітким розумінням: Україна сьогодні захищає не лише себе. Дякую всім друзям України, які були з нами у Києві. Принцу Гаррі, Президенту Анджею Дуді, Адміралу Джузеппе Каво Драґоне, Генералу Шону Кленсі, представникам наших союзників, військовим, ветеранам, дипломатам, експертам, нашим виробникам сучасної зброї, журналістам і всім, хто працює для української перемоги. Головний висновок Форуму: безпека України – це безпека Європи і вільного світу. Ми вистоїмо. Ми переможемо.
Ціни на нафту, як і очікувалося, злетіли в космос далеко за 100 доларів. Росія банкує. «Велика сімка» нервує і використовує стратегічні резерви нафти для подолання шоку. Ціни на заправках у США, як і падіння акцій, прямо впливають на політичні рейтинги в Сполучених Штатах i майбутні вибори до Конгресу.Кількість використаних ракет Patriot за декілька днів війни з Іраном перевищила річний обсяг їх виготовлення та дорівнює кількості, яку Україна використала за всю зиму при в рази вищій інтенсивності обстрілу України.Росіяни активно порівнюють так звану «спеціальну військову операцію» з американською major combat operation і разом з Китаєм повчають міжнародному праву.Іран обрав нового аятолу – сина вбитого Хаменеї, чітко демонструючи не просто продовження курсу, але й підтверджуючи джихад. Син має помститися за батька, а не вести перемовини з тими, хто його ліквідував – ось логіка. Тиждень тому саме так прогнозував і очікував щодо обрання нового керівника Ірану.Для світу наслідки бачимо - турбулентність набуває все більшого розмаху. Китай не є прямим вигодонабувачем, оскільки втратив дешеву нафту з Ірану, а його торгівля і значні інвестиції в країнах Перської затоки під ризиком.А ось підлеглі сусіди Китаю – росіяни – вже бачать шанс на відновлення рівноправ’я і великого заробітку. Тобто росія отримала додаткові гроші для фінансування війни проти України і надає розвідувальну допомогу Ірану проти США (що в Штатах начебто не помічають).Значний дефіцит засобів протиракетної оборони призводить як до їх здорожчання, так і до зменшення поставок для захисту України.Єдиний плюс – український досвід боротьби з іранськими дронами вкрай став затребуваний американцями і не тільки. Наші вороги використовують війну США як прецедент у легітимізації агресії проти України.Зміни режиму і, відповідно, стабілізації Близького Сходу не спостерігається. Далі будуть політичні наслідки для урядів ЄС через високі ціни на енергоносії і гучніші голоси проти фінансової підтримки України.І з цим всім нам треба далі боротись, щоб Україна встояла. Іншого варіанту не існує.Тому – 90 млрд, заблокованих Орбаном, ми повинні однозначно отримати; разом з ЄС стати частиною плану з подолання енергетичної кризи; готуватися до наступної зими; прийняти законодавство для продовження фінансової підтримки України МВФ і іншими кредиторами; активно працювати над членством України в ЄС; зайняти місце за столом нової архітектури безпеки з власним досвідом, зброєю і дронами; тримати єдність з ЄС щодо миру тільки тоді, коли Європа разом з Америкою (яку треба далі втримувати) і Україною мають одну спільну позицію; навести лад з матеріальними і людськими ресурсами в оборонці і всім, підкреслюю, всім тримати український стрій.
24 лютого. Повномасштабне вторгнення. Російські ракети впали на країну. “Київ за три дні”, Гостомель, Буча, Маріуполь…Потім були знищені колони окупантів, ганебна втеча “другої армії світу” з-під Києва під ударами наших сил оборони і масовий героїзм українського народу. Та попри все, яким би болісним і трагічним не став для нас день повномасштабного вторгнення, маємо пам'ятати: війна триває вже 13-й рік. Пам'ятати не заради чиєїсь забаганки. А заради висновків. І наших, і світу. Що путінів не зупиняють заяви, брифінги й стурбованості. І після Грузії, Криму, Донбасу, України в цілому тиран піде далі. І щоразу у новій кривавій бійні проллє ріки крові. 24 лютого – день, коли світ прокинувся. А Україна вже воювала вісім років.Пам'ятати, щоб однаково шанувати наших захисників. І тих, хто затулив собою країну в 2014-му, і тих, хто на своєму героїзмі тримає нашу країну зараз.Пам'ятати, щоб наші співвітчизники в окупованих Криму, Донецьку і Луганську знали і відчували: ми не забули про них, не відрізали. Нам болить. І ми віримо, що настане час, коли ми будемо разом у вільній незалежній своїй Україні.Ми повинні говорити, бо інакше брехатиме російська пропаганда: про фейковий референдум у Криму, і що на сході України не було вторгнення. Що лише у 2022-му “началось есвео”.Їхні пропагандисти волають, що росія не спромоглася підкорити нас за чотири роки. Ні, Україна стоїть більше 12 років проти вашої сили, яка мріяла кинути виклик західному світу, а натомість спалила у війні вже понад мільйон своїх окупантів. Про дату початку війни пам'ятати варто. А тим часом наближати іншу дату – кінця війни, яка стане поразкою путінського імперського монстра. Ми стоїмо. 12 років війни, 4 роки повномасштабного вторгнення. Ми пам'ятаємо, хто почав.І знаємо, чим це має закінчитися.Нашою Перемогою. Слава нашим захисникам! Слава Героям!
Про одержимість путіна свідчить минула ніч – росія завдала удар по Україні 50-ма крилатими і балістичнимм ракетами, застосувала 300 дронів. За останній тиждень – це близько 100 балістичних і крилатих ракет, 1400 дронів і 1300 керованих авіаційних бомб. Немає жодних ознак того, що воєнний злочинець путін готовий піти на будь-яку мирну угоду. Днями я повернувся з Мюнхенської конференції з безпеки, і, принаймні, хороша новина в тому, що сталося диво, і ми практично на одній хвилі з усією розвідувальною та військовою спільнотою наших союзників щодо злочинних намірів путіна. Щоправда, я був дещо здивований останнім інтерв’ю спецпосланця Віткоффа, коли він сказав, що путін відвертий з ним. Колись я зустрічався з путіним особисто, – він ніколи не є відвертим. Це професійний брехун із КДБ, який професійно вводить в оману. З боку спеціального посланця Віткоффа є глибоке нерозуміння того, ким насправді є путін. Але багато західних політиків усвідомили, що цей агент КДБ одержимий ідеєю знищення України. Чи зможемо ми витримати, чи зможемо ми перемогти? Так, зможемо.Саме тому нам потрібна дуже сильна і рішуча підтримка всіх, зокрема Великої Британії. І я дуже вдячний народу цієї країни, який дійсно підтримує український народ. Американці все ще “у грі”. Але справа в тому, що підтримка США минулого року зменшилася на 99%. Сподіваємося, що це зміниться. Президент США має усвідомити, що існує лише один спосіб розмовляти з путіним – мовою сили.https://youtu.be/t6BR6QqgMFA
75% українців наразі мають дуже погане електропостачання або взагалі його не мають. Близько 40% – у складній ситуації з опаленням.Це не просто цифри соціології. Це реальність, у якій країна живе вже котру зиму повномасштабної війни.І водночас важливо, як українці оцінюють причини такого стану.78% покладають відповідальність на російські війська та повітряні атаки.47% – на місцеві органи влади.20% – на приватних і муніципальних постачальників.17% – на президента та центральну владу.6% – на громадян, які не заощаджують електроенергію.Це показує головне: українці розуміють, що енергетика стала мішенню війни. І попри безпрецедентні атаки, енергетичний сектор вистояв.Україна пережила цю зиму.Ніхто у світі не очікував, що це буде можливо.Саме тому ми провели на майданчику Мюнхенської безпекової конференції круглий стіл, присвячений енергетичній безпеці. Реальність проста: росія не демонструє готовності до справжніх переговорів. Війна триває. А отже, ми повинні вже сьогодні готуватися до наступної зими, яка буде ще важчою. І, можливо, не однієї.Наше завдання – сформувати чіткий перелік потреб українського енергетичного сектору та звернутися зі спільною позицією до Європейської Комісії, європейських урядів і єврокомісарів. Підтримка має бути системною й стратегічною.Окремі слова вдячності – енергетикам. Робота, яку виконали українські компанії, зокрема ДТЕК, Нафтогаз – це приклад стійкості й професіоналізму. В умовах постійних ударів вони забезпечують світло для мільйонів українців.Енергетична стійкість – це елемент національної безпеки, а боротьба за світло – це теж частина боротьби за перемогу. Єдиний спосіб захистити енергетичні об’єкти України – це надати нам ракети великої дальності як засіб стримування. Для того, щоб росія усвідомила, що вона отримає у відповідь. #MSC2026
Головний рупор кремля тасс та інші пропагандистські канали пишуть, що в росії мене оголосили в розшук.Путінський режим незмінний. Це було вже.Чеченська справа, звинувачення за участь у бойових діях у Придністров’ї. Суд у російських Єсентуках, кампанії дискредитації. Чим воєнний злочинець путін хоче нас залякати? Новими кримінальним справами? Серйозно? Після 12 років війни. Окупації територій. Кривавих розправ. Мільйонів біженців. Згарищ і попелищ, де були наші міста. Ракетних атак. Бомбосховищ. Холодомору. Для путіна і його банди ворог – кожен, хто не схиляє голову і не приймає їхню брехню. Для нього ворог – вся Україна. Якщо навіть через 10 років з того часу, відколи я без державних посад, вони продовжують фальшиві справи, сприймаю це як визнання правильності дій у часи роботи на посаді прем’єр-міністра і зараз як голови Київського Безпекового Форуму.Тому нехай скрегочуть зубами і божеволіють від безсилля. Хворий кремлівський режим виродків. Нам своє робити. Для перемоги, заради України.