Цілий день грався з Claude Design.І от яка штука мене зачепила. У свій час Figma була не просто ще одним продуктом для дизайнерів. Це було їбануте маніакальне зусилля програмістів.Adobe і купа інших компаній теж із задоволенням зробили б свою “фігму” сильно раніше, але браузери тоді тупо не витягували такий рівень графіки, інтерактиву і кількість елементів. Тому зробити черговий клон Uber на Next.js це одне, а зробити Figma це зовсім інше. Там люди не просто прикрутили d3.js. Вони фактично викинули з браузера все і заюзали його чисто доступу до компа, а поверх побудували свій шар рендерингу і логіки. Це тобі не вища матиматика. Там реально треба було думати.А в антропіків прям протилежний підхід. Є модель. Далі поверх неї натягуються скіли, шаблони, приклади, нормальні пайплайни під конкретні задачі. Для того ж екселю вони не просто описали словами як має виглядати табличка, а дали приклади коду, який треба писати, і який не треба.Claude Design тупо пише код і піднімає проєкт, щоб зібрати прототип той саий код як і Claude Code, ніякої платформи для дизайну не створили.Та і Claude Code CLI взагалі, якщо дивитися по зливах, місцями дуже простий і навіть трохи кривувато написаний тайпскріптовий продукт. І це геніально. Вони не придумують окремий суперскладний рушій під кожен сценарій. Просто модель пише код і запускає. А далі вже пофіг що робити: лендоси, дизайни, фінанси чи таблички. Просто окрема підкоманда зверху написує скіли і шаблони. Тому вони і штампують нові продукти як не в себе.Я чомусь довго думав, що чим складніше все в реалізації, тим більше там цінності. Але це хуйня. Ще до AI скрипт, який ти написав за 10 хвилин, але який економить бізнесу тисячі годин, уже міг приносити мільйони. Цінність не в тому, скільки ти героїчно страждав з архітектурою. Цінність в тому, наскільки сильно ця штука економить час, гроші або дає новий результат.
Я помітив, що з AI агентами я по суті став працювати набагато більше.Колись мисливці збирачі працювали десь по 4 години на день. Зарубали мамонта і тиждень їдять. Селяни в середньовіччі теж працювали менше. На посівній і жнивах впахували дай боже, але між сезонами, по суті всю зиму і пів літа, набагато менше часу тратили на роботу.А потім прийшла промислова революція і все різко прискорилось. Машини мали б забрати роботу на себе, але замість цього люди просто стали працювати за темпом машин.І з AI в мене дуже схоже відчуття.Коли я кодив руками, то зранку прийняв якесь рішення, пішов писати код, паралельно воно ще крутиться в голові і встигає відстоятись. Мозок перемикається між архітектурою, рутиною, деталями і мікроменеджментом.А зараз я закинув задачу агенту. Поки він пише, в голові вже з’явилась інша штука. Запустив ще одного. Паралельно думаю, як покращити першу, де підкрутити другу, що винести в окремий процес, що змінити в архітектурі. І в результаті з самого ранку мозок просто нонстоп фігачить на повну.Тому AI не допоміг мені працювати менше. Він призвів до того, що я почав викатувати продукти швидше.Так, думаю зараз є люди, які реально працюють менше, бо вони вже юзають AI, а інші ще ні. Але це дуже тимчасово. Бо коли вони на розслабоні витіснять тих, хто досі пише все руками, то дуже швидко зіткнуться з людьми як я, які не чілять, поки агент працює, а хуярять ще більше і задають просто нереальний темп.
0 днів як русня нічого не спиздила.Натрапив на розбір, де показують, що Kotlin тупо злизаний з Fantom, яку зробили зробили ще за три роки до того, як JetBrains у пітерському офісі почали свій проєкт.І це не про пару збігів. Там кучу фундаментальних рішень майже один в один. Non nullable за замовчуванням, Type?, Elvis, === для ідентичності, properties, відсутність checked exceptions.І проблема е в тому що підглянули і запозичили. Всі у всіх щось підглядають і надихаються. Проблема в тому, що автор Kotlin має доповідь Shoulders of Giants, де перераховує мови, які вплинули на дизайн. Згадує Nice, Gosu, Spec#, навіть Eiffel. Fantom не згадав жодного разу. НІДЕ.Бо після порівняння вся історія про геніальний синтез десятка мов уже звучить якось смішно. Бо більше схоже на нормально запакований форк.Як у них було з серіалом Інтерни. Самі автори серіалу порівнювали його з Доктором Хаусом, спеціально не згадуючи Клініку, бо там уже плагіат був би надто очевидний.Браян Френк, автор Fantom, скажав жаль тіко що синтаксичний цукор взяли, а дійсно круті ідеї так і не реалізували.P.S. Наш Cargofy росіяни теж крали. Тупо клонували сайт і запускали в себе.