Астрономи за допомогою космічного телескопа Джеймса Вебба зафіксували новий рекорд, відкривши найстарішу та найдальшу галактику, яку знає людство. У попередньо опублікованому дослідженні, яке ще проходить рецензування, вчені описують цю примітивну галактику під назвою MoM z14. За розрахунками дослідників, вона сформувалася всього через 280 мільйонів років після Великого вибуху, що перевищує попередній рекорд, встановлений минулого року галактикою JADES-GS-Z14-0, яка виникла через 290 мільйонів років після початку Всесвіту. Для порівняння, вік Всесвіту оцінюється приблизно у 13,8 мільярдів років, а Землі — близько 4,543 мільярдів років. Ніхто не очікував, що телескоп Джеймса Вебба зможе спостерігати об'єкти, близькі за віком до Великого вибуху, всього через кілька років після його запуску.

Через кінцеву швидкість світла — 300 000 кілометрів на секунду — і розширення простору, спостереження віддалених об'єктів дозволяють бачити їх такими, якими вони були у минулому. Наприклад, коли кажуть, що MoM z14 має приблизно 13,5 мільярдів років, мають на увазі, що світло з цієї галактики долає цю відстань, щоб досягти нас. На сьогодні жоден прилад не зафіксував об’єктів, що були б одночасно далі і старше за цю галактику.
Телескоп Джеймса Вебба використовує інфрачервоні сенсори, що дозволяє заглянути глибоко у космос і досліджувати ранні етапи розвитку Всесвіту. Оскільки Всесвіт розширюється, майже всі галактики віддаляються від нас, і їх світло отримує більш довгу довжину хвилі — явище, відоме як червоне зміщення. Чим раніше утворилася галактика і чим далі вона знаходиться, тим більше цей ефект проявляється.
Коментарі
Немає коментарів
Додати коментар