Учений визначив ідеальну форму келиха для холодного пива

Той випадок, коли математика виявилася справді корисною.

Бразильський учений Клаудіо Пеллегріні з Федерального університету Сан-Жуан-дель-Рей визначив ідеальну форму пивного келиха, що дає змогу напою довше залишатися холодним, мінімізуючи теплообмін із навколишнім середовищем. Його підхід заснований на математичній моделі, яка враховує вплив геометрії посудини на температуру рідини.

Зображення до статті згенеровано штучним інтелектом
Учений визначив ідеальну форму келиха для холодного пива

Як відомо багатьом любителям пива, напій починає нагріватися одразу після розливу в келих. Зазвичай для уповільнення цього процесу використовують термочохли або додають до кухлів ручки, щоб зменшити контакт із теплом рук. Але Пеллегріні запропонував інший спосіб - змінити форму самого келиха, не додаючи жодних додаткових ізолюючих шарів.

Дослідник припустив, що при збереженні єдиної температури і складу пива тепло в основному передається через стінки келиха. У підсумку він з'ясував, що найкраща форма келиха для холодного пива - це вузька основа, яка розширюється догори, як у класичних келихів, наприклад, тюльпаноподібного або англійської пінти.

Однак у цього підходу є обмеження. Оптимізація теплопередачі можлива тільки для фіксованих параметрів келиха, а не для універсального їх набору. Іншими словами, модель дає не точний варіант ємності, а сімейство схожих форм, що ускладнює визначення одного ідеального розміру і пропорцій.

Форма келиха також важлива для створення піни, яка утримує молекули, що відповідають за смак, і робить напій ароматнішим. Тому деякі сорти - наприклад, бельгійські - подають у спеціально створених для них келихах, що підсилюють смакові відчуття.

Пеллегріні також розкритикував широко поширені в Бразилії дешеві склянки об'ємом лише 190 мл, які, за його словами, зберігають пиво холодним лише за рахунок того, що воно швидко випивається. Вчений вважає, що вони не підходять для інших країн, де від ємності чекають не тільки практичності, а й посилення смакових якостей напою.

2024-10-31 15:30:25