Учені з'ясували причину найпотужнішого вибуху в космосі

Він за два тижні випромінив стільки енергії, скільки Сонце виділить за все своє життя.

Нещодавно спостережуваний надпотужний вибух у космосі міг бути викликаний "сутичкою" зірки з чорною дірою невеликого або середнього розміру. Дослідження про це опублікував журнал The Astrophysical Journal Letters.

Зображення до статті згенеровано штучним інтелектом
Учені з

Аномалію, що отримала назву AT2022aedm, помітили астрономи в червоній галактиці, розташованій приблизно за два мільярди світлових років від Землі.

Спочатку астрономи припустили, що це наднова. Але після аналізу відмовилися від цієї версії - потужність вибуху виявилася приблизно в 100 разів більшою. Крім того, наднові тьмяніють протягом місяця, а яскравість AT2022aedm згасла всього за 14 днів. Це означає, що за якісь два тижні він випромінив стільки ж енергії, скільки наше Сонце виробить за 10 мільярдів років.

Були також підозри, що це може бути наднова з колапсом ядра. Такі утворюються в тих випадках, коли у величезних зірок із масою, що перевищує масу Сонця у вісім разів, закінчується паливо для ядерного синтезу - тоді їхні ядра більше не можуть боротися з гравітацією і зрештою руйнуються.

Подальший аналіз космічної аномалії також виключив і інші типи наднових.

У підсумку астрономи дійшли висновку, що це щось абсолютно нове. Ймовірно, результат зіткнення зірки з чорною дірою. Ця версія особливо їм подобається, оскільки подібні процеси досі не вивчені. Крім того, дослідження таких вибухів дасть змогу нарешті з'ясувати, як надмасивні чорні діри, які в тисячі разів більші за Сонце, виросли до таких страхітливих розмірів.

Автори роботи вже домоглася значного прогресу в розслідуванні, виявивши в архівних документах два "нерозкритих випадки", що відповідають AT2022aedm. Тобто, подібний клас надпотужних космічних вибухів спостерігався і раніше, але, ймовірно, залишився непоміченим серед величезного потоку даних. Це означає, що істина може бути десь поруч.

2023-09-10 10:30:47